7 rad, jak zařídit dětský pokoj


1            Volba materiálu

Materiály volte zdravotně nezávadné a bezpečné. Ideálním materiálem dětského nábytku je masiv (smrk nebo borovice), alternativou je i laminát, který je cenově dostupnější. Barvy a laky by měly mít certifikát zdravotní nezávadnosti pro děti do tří let. Dbejte na to, aby byly hrany nábytku zaoblené.

Doplňky volte opět přírodní, jako je bavlna, len, bambus nebo vlna. Ty syntetické jsou nevhodné, mohou způsobovat různé zdravotní problémy, např. atopický ekzém.

Podlaha je velice důležitým místem pro hraní. Dlažba je studená a tvrdá, ale ani koberec není příliš ideální. Mohou podpořit vznik alergií, a navíc se na něm příliš dobře nestaví kostky nebo puzzle. Vhodné materiály jsou např. marmoleum nebo dřevěná podlaha.

 ohrádka u postýlky


2            Rozdělení do účelových zón

Dětský pokoj musí být rozdělen do třech zón – hrací, spací a zóny pro učení.

Hrací zóna je nejdůležitější pro děti předškolního věku a měla by zahrnovat největší část dětského pokoje. Myslete i na prostor, kde si dítě může nechat hračky „roztahané“.

Spací zóna by měla dominovat kvalitní postelí včetně matrace.

Zóna pro učení je důležitá pro děti školního věku, přemýšlejte nad umístěním prostorného psacího stolu a židle, které budou sloužit školákovi několik let. Ideálně „rostoucí“ židle a stoly, které lze nastavit dle výšky dítěte. U těchto stolů lze volit jeho výšku, u některých též sklon pracovní desky. U židlí je nastavitelná výška a hloubka sedu, taktéž poloha opěrky.

 


3            Naplánujte, v jakém časovém horizontu pokojíček využijete

Na jak dlouho chcete, aby pokojíček sloužil? Pokud jej chcete mít na celé období předškolního věku, zvolte třeba postýlku s oddělitelným bočnicí, která může následně posloužit jako dětská postel. Existují i v rozměrech 140×70 cm a vystačí až do 6let věku. Umístěte úložné prostory tak, aby byly v dostupné výšce. Ideální jsou třeba boxy, krabice, bedýnky, kde se mohou uložit hračky. Jde o velice praktické uskladnění. Tzv. „rostoucí“ nábytek je skvělou výhodou, protože nábytek „roste“ s dítětem.


4            Volba osvětlení

Osvětlením nešetřete, volte raději LED osvětlení o intenzitě min. 2 000 lm. Určitě nepostačí jedna lampa uprostřed místnosti, ale opět myslete na zóny, kde si dítě hraje, kde spí, kde se učí. U postýlky je vhodné mít nějaké noční světlo, aby dítě nemělo strach ze tmy.


5            Vybírejte s ohledem na respekt k osobnosti dítěte

Co má dítě rádo? Řiďte se podle jeho zálib a nejlépe jej do procesu návrhu i obnovy pokoje začleňte. Řekněte mu, ať nakreslí, jak by si pokoj představovalo nebo se jej alespoň zeptejte, co by si přálo.
hvězdičky na tapetě


6            Volba barev

Zde platí „méně je víc“. Volte neutrální barvy, které nepůsobí agresivně, ale uklidňují. Pestré barvy klidně zvolte u doplňků a hraček. Obecně se ale říká, že je lepší barvy interiéru eliminovat na tři.


7            Podpořte soběstačnost dítěte

Umožněte dostupnost skříněk, úložných prostor, knihovny, věšáků tak, aby se do procesu nácviku soběstačnosti mohlo dítě začlenit co nejvíce, a stalo se tak více sebevědomé.