Kraj při východním pobřeží Baltského moře je jedna obrovská nížina. Jeho rovinatý charakter po tisíce let modeloval pevninský ledovec. Doba ledová zde zanechala opravdu dechberoucí přírodu plnou jezer, močálů, bažin. Jelikož se nejedená o zrovna průmyslový region Evropy, je stále zachovalá. Mýtický nádech tomuto kousku světa dodává vysoká lesnatost. A také místní obyvatelé, kteří s chutí slaví prastaré pohanské svátky, jako je například slunovrat.
Nachází se zde tři státy. Vlastně čtyři, ale k tomu se dostaneme. Nejseverněji leží Estonsko s hlavním městem Tallin. Uprostřed se rozkládá Lotyšsko (hlavní město Riga) a úplně nejjižněji pak Litva – nejvyspělejší stát baltského tria – s hlavním městem Vilnius. Zmiňovaným čtvrtým státem je pak – po někoho možná překvapivě – Rusko. To si zde po rozpadu Sovětského svazu zachovalo enklávu, které se říká Kalinigradská oblast (podle stejnojmenného významného města). Toto území je předmětem regionálního napětí. Nárokuje si jej totiž Litva, jejíž představitelé tvrdí, že Rusko, jako nástupnický stát Sovětského svazu, nemá na tento kus země právo a mělo by jej vrátit pod jejich správu. Kaliningradská oblast je však pro východní velmoc strategicky důležitou vojenskou základnou, neboť leží v místě styku Západu a Východu (studená válka je sice u konce, ale nikdo neví, kdy se může vrátit).
Přírodních krás Pobaltí je spousta. Na jihu, v Litvě, leží „Baltská Sahara“ – písečné pobřeží, které na první pohled připomíná písečné duny známé pouště. Ve skutečnosti se zde tato krajina mohla vytvořit díky studenému klimatu, které je ovlivněno chladnými vodami Baltu. Kurská kosa je pak písečný poloostrov, který pomalu uzavírá budoucí lagunu. Dalším unikátem je jezerní plošina v Estonsku. Jezerní labyrint je na seznamu UNESCO. Navíc je krajina značně lesnatá a liduprázdná, což jí na mysticitě jen přidává.
Z kulturních zajímavostí je třeba zmínit všechna tři hlavní města a jejich středověký ráz. Především Riga je pak malebná díky četným mořským kanálům. Dále je v Pobaltí specifická kuchyně, známé jsou například zepelíny – bramborové knedlíky plněné masem, tvarohem.
Archiv rubriky: Cestování
Navštivte některou z nejzajímavějších vinařských destinací V Evropě
Rádi byste vyrazili na ochutnávku vína, která bude stát opravdu za to, ale nevíte, kam přesně byste měli jet? V první řadě je potřeba si uvědomit, že už samotná jižní Morava je rájem vinařů. Jestliže tedy patříte mezi méně náročně cestovatele, bude pro vás jižní Morava to pravé. Ujedete méně kilometrů, přesto však budete nadmíru spokojenější. Jestliže však patříte mezi náročnější cestovatele nebo již máte oblast jižní Moravy projetou, můžete se vrhnout na návštěvu světových vinařských destinací. O které se konkrétně jedná?
Francie – oblast Bordeaux
Jedná se o oblast nacházející se v jihozápadní Francii. Vína zde produkovaná patří mezi nejoblíbenější a nejvyhledávanější na světě. Vinařská oblast se rovněž řadí mezi největší producenty vína světa.
Francie – oblast Champagne
Kromě vína se ve Francii vyrábí také šampaňské, které vás svou chutí doslova ohromí. Návštěva šampaňských sklepů s ochutnávkou tak stojí zaručeně za to. Sklepy jsou zde velmi staré, nacházejí se zde totiž již po staletí.
Barcelona – oblast La Rioja
Španělsko je vínem velmi proslulé. Zvlášť pak oblast Katalánska, která je proslulá nejen lahodným vínem, ale také výtečnou kuchyní. Pro španělská vína je typická jejich síla a těžkost. Jedná se opravdu o velice typická vína s velmi výraznou chutí, která zrají opravdu dlouhou dobu ve zdejších dubových sudech. Ochutnat můžete suchá bílá vína, šumivá vína, nejtypičtější jsou však právě silná červená vína.
Portugalsko – oblast Porto and the Duoro Valley
Oblast je typická zejména díky svému charismatickému portskému vínu. Samozřejmě zde dále můžete ochutnat skvělá šumivá vína a červená vína.
Itálie – oblast Piedmont
Oblast se nachází na severozápadě Itálie. Produkují se zde vína s velmi dlouhou životností, jsou tedy vhodná k archivování. Itálie je však celkově proslulou vinařskou destinací. Mezi další významné části patří například Toskánsko, Sicílie nebo samotný jih Itálie.
Cestujte po České republice
Nač se vydávat daleko za hranice, když toho má naše země tolik nabídnout. Česká republika skrývá místa, o kterých se vám snad ani nesnilo. Místa oplývající přírodním bohatstvím a historií. Celá Česká republika se dá poměrně snadno projet vlakem, autobusem a samozřejmě i autem. Cyklisté si zde taky rozhodně přijdou na své.
Proč právě Česká republika?
Výjezd za hranice je většinou finančně náročnější než dovolená v naší rodné zemi. Co se organizace týče, výletem po ČR si ušetříte spoustu starostí s propadlým pasem, výměnou peněz, cestovním pojištěním a vyhnete se tak hodinám či dnům stráveným v autobuse, ve vlaku, nebo v letadle.
Kam se vydat?
• Jeseníky– Často opomíjené Jeseníky s nejvyšším vrcholem Moravy se pyšní nádhernou přírodou a stojí rozhodně za návštěvu jak v zimě, tak i v létě. Procházka údolím Bílé Opavy patří mezi mé úplně nejoblíbenější a při pohledu na o kameny tříštící se vodopády se mi vždy tají dech.
• Olomouc– Historické město kromě orloje osloví turisty i rozsáhlými parky plnými zeleně a útulnými kavárnami, na které narazíte skoro na každém rohu.
• Telč– Historické centrum města pyšnící se malebnými domy lemujícími náměstí je něco, co si nemůžete nechat ujít.
• Beskydy– Co by si nikdo neměl nechat ujít, je návštěva sedla Pustevny, které je typické svými dřevěnými srubovými stavbami. Vynechat byste určitě neměli i výšlap na vrchol Radhošť, sídlo slovanského boha Radegasta.
• Jižní Morava– Oblast Pálavy je rájem nejen všech milovníků dobrého vína, ale také cyklistů. Velkým lákadlem je Lednicko-valtický areál, který je zapsán na seznamu UNESCO.
Jediné, co by se dalo považovat za nedostatek je absence moře, kterou ale kompenzuje nepřeberné množství rybníků, přehrad a vodních nádrží. Tak co, dáte cestování po Česku šanci? Pokud vás zajímá o cestování po ČR více, na na vás čekají další tipy.
Klenot evropské kultury: Bruggy
Město bylo založeno ještě před naším letopočtem – pokud vás zajímá víc, pokračujte ve čtení tohoto článku.
Historie města Bruggy
Římané zde v první století před naším letopočtem vybudovali opevnění, které se táhlo po několik kilometrů. Bylo vysoké až tři metry, ale od odchodu zpátky za Rubikon začalo chátrat. V desátém stoleté našeho letopočtu se opevnění znovu začalo využívat proti nájezdům nebojácných a dobyvačných Vikingů.
Ve dvanáctém století a zemi zaútočila siná bouře, která opevnění smetla a zanechala část města pod vodou. Vytvořila tak kanály, které dostaly jméno Zwin, a pomocí něj získala Belgie přístup k pobřeží moře, díky čemuž se Belgie stala centrem zahraničního obchodu.
Toto město je plné nádherné historie. Pokud se zde zastavíte, měli byste vidět několik míst, které město Bruggy proslavily a dodaly jim historickou atmosféru.
Kaple Kristovy krve – V patnáctém století to byla dominanta města, která byla proslavená tím, že se ve schránce v její kryptě nacházela prý pravá kapka Kristovy krve, kterou sem přivezl z Jeruzaléma, po křížové výpravě, Hrabě z Flander. Jestli je pravá, o tom legenda mlčí.
Bruggská radnice – Nádherná stavba z doby asi dvanáctého století v gotickém stylu je nyní jednou z nejnavštěvovanějších památek.
· Pokud milujete architekturu, určitě se vydejte středověkými uličkami, které jsou většinou velmi úzké, mezi tradičními domky, které mají stupňovité střechy. Uprostřed historického náměstí, kam vás uličky dovedou, naleznete kostel Panny Marie, jenž pochází ze třináctého století. Má krásně barevnou, avšak netradiční věž z cihel a je vysoká sto dvacet metrů. V tomto kostele se nachází socha Michelangela.
· Vydáte-li se cestou v loďkách po kanálech, které protékají mezi domy, můžete se umělým kanálem dostat až do jiných Belgických měst. Ovšem raději plujte večer – město je nádherné.
Kam se vydat, cestujete-li do Dubaje
1. Bastakiya
Malá čtvrť byla založena v devatenáctém století. Založili ji obchodníci z Íránu, kteří zde budovali obchodní stezky během stovek let. Právě teď se tato malá a nenápadná část Dubaje stává středem pozornosti. Proč?
Domy jsou zde konečně rekonstruovány. Nacházejí se v klikatých a malých úzkých uličkách, které zkrátka nesou atmosféru. I proto se stala tato část města neoficiálním místem, kde se scházejí umělci.
Galerie, kavárny, hospůdky, ale také hostely a hotýlky. Právě toto místo je neotřelým kontrastem vůči světélkující naleštěné velkolepé Dubaji, která skýtá nic než luxus. Čtvrť Bastakiya vám ovšem nabídne pohled na Dubaj z úplně jiného úhlu. Tuto čtvrť zkrátka nesmíte vynechat.
Ruch velkoměsta sem nedoléhá, všechno tady probíhá pěkně v klidu a pomalu. Nejdříve výborná káva, pak dobré jídlo a až poté pomalu za kulturou. Kdepak uspěchané velkoměsto. Ubytujte se na alespoň jednu noc v místních hotýlcích a penzionech. Nebudete litovat.
2. Burj Khalifa
Je to nejvyšší stavba na planetě. Připomíná kosmickou loď a tyčí se do výšek sto čtyřiceti čtyř pater. Říká se, že je to zázrak moderního designu, ale také technologie. Budova je vybavena rychlovýtahy.
3. Mořské akvárium
Deset milionů litrů vody, sto čtyřicet druhů ryb a tři stovky žraloků. To je největší akvárium na světě. Nechte se obejmout tisíci litry vody a mořským životem, o kterém vám průvodci rádi povyprávějí. Ovšem nezapomeňte se objednat dopředu, o tento zážitek je v Dubaji velký zájem.
4. Vodní svět
Pokud milujete vodu a veškeré vodní sporty s ní spojené, rozhodně se vydejte do novodobého Babylonu. Ještě před třemi desítkami let zde byla voda vzácná a muselo se jí šetřit, dnes je to jinak. Vodní parky a atrakce se nacházejí na pláži. Jeden z nejproslulejších vodních parků v historii, hotel Atlantis zvaný Babylon, vám dá vše, co byste si od vodního světa mohli přát. A nemyslete si, vodní svět není jenom pro děti.
Procestovat divokou Srí Lanku
Srí Lanka je stát na ostrově Cejlon. Oficiální název zní Srílanská demokratická socialistická republika. Stát najdete v jihovýchodní Asii, platí se zde rupií. Oproti české republice je Cejlon o čtyři a půl hodiny napřed zimního času. Pakliže chcete na tento ostrov cestovat, nemusíte se nechávat očkovat proti ničemu speciálnímu, ovšem doporučuje se dodržovat všeobecná pravidla hygieny, která platí pro subtropické a tropické části světa: jíst pouze ovoce, které se dá loupat, pít pouze balenou vodu a podobně.
Ubytování v divočině
Srí Lanka je pokrytá pralesy, takže není s podivem, když je hotel, ve kterém se ubytujete, uprostřed divočiny. Hotely jsou zde luxusní a jsou zasazeny do prostředí tak, aby je nenarušovaly. Tak se může stát, že budete ubytování v luxusních pokojích, za jejichž okny se na vás budou dívat opice, a občas vám přes terasu do pokoje vlétne nádherný tropický motýl, kterého si snadno můžeme splést s dekorací.
Buddhistický Cejlon
Může se to zdát až šokující, že je Cejlon tak luxusní. Jedná se jen o ostrovní republiku v Indickém oceánu, přesto zde naleznete překrásnou přírodu a opravdový luxus. Republika má také bohatou historii, nachází se zde spousta památek, symbolů a rituálů. Zdejší kultura je tedy skutečně bohatá.
Jaká místa byste měli na Cejlonu navštívit?
Město Dambulla
– Zde se nachází jedno z nejposvátnějších míst na celém ostrově, královský skalní chrám, jenž je zdoben pradávnými sochami Buddhů.
Lví skála
– Sigiríja je obrovský monolit, tyčící se nad hlavním městem. Vypadá to, jako by vyrůstal z pralesa. Vypadá jako obrovská kostka, je vysoká asi dvě stě metrů a je vzdálená asi dvacet kilometrů od Dambully. Na jeho vrcholu kdysi stával nádherný palác se zahradami.
Národní park Kaudulla
– Ráj divokých slonů, ale také jiných zvířat, jako jsou levharti, kočka cejlonská či medvěd pyskatý. Nebudete litovat, sloni se tam pasou stejně jako u nás srnky.
Sicilská Etna: Nejnebezpečnější evropská sopka
Ostrov Sicílie je každoročně jedním z nejoblíbenějších turistických míst celé středomořské oblasti. Proč? Inu, důvodů je spousta:
– Nádherné starověké památky a rozvaliny dávné římské a kartágské kultury
– Překrásné pláže
– Výlety do panenské subtropické přírody
– Objevování kulturních, přírodních i gastronomických krás ostrova
Sicílii se přezdívá ostrov slunce převážně kvůli dlouhým olivovým, citronovým a vinným polím. Tento ostrov je totiž největším vinařským vývozcem z celé Itálie.
Etna: tříkilometrová dominanta
V dialektu Sicilanů nazývají tuto horu Mungibeddu, což v překladu znamená Krásná hora. Tyčí se do výše tří tisíc tří set třiceti metrů, což z ní dělá nejvyšší činnou sopku Evropy. Právě ve stínu této sopky pěstují Sicilané vinné révy a olivovníky, neboť se zde nachází velmi úrodná a kyprá půda.
– Toužíte-li po turistice
Pokud máte rádi dobrodružství a máte odvahu, můžete se vydat po turistické stezce až do výše dvou tisíc metrů nad mořem, kde můžete shlédnout do jednoho z kráterů. V okolí sopky se té nachází několik přírodních parků, do kterých se můžete vydat pěšky, na skútrech, na koloběžkách nebo na kolech, ale také na koních.
Zde vzniklo logo UNESCO
Itálie je plná historických památek, avšak ty nejstarší a nejzachovalejší najdeme právě na Sicílii. Například v samotném údolí Králů můžeme navštívit chrám Concordie v dórském stylu, postavený Řeky z dalekého Rhodosu někdy v šestém století před naším letopočtem. Právě tento chrám sloužil předlohou pro logo UNESCO, organizace pro vzdělání, vědu a kulturu, kterou založila Organizace Spojených Národů po druhé světové válce.
Co byste měli na Sicílii navštívit?
– Syrakusy, hlavní město dávného antického světa
– Neapolis, archeologický park
– Teatro Greco, amfiteátr používaný Řeky od pátého století před naším letopočtem
– Apollonův chrám
– Ostrov Ortygia
– Fonte Aretusa, pramen sladké vody, jež vyvěrá na mořském břehu