Daňové ráje

Daňové ráje označují země, ve kterých jsou daňově velmi zvýhodněny zahraniční firmy. Ty zde zakládají tzv. offshore společnosti, tedy společnosti, které mají v těchto zemích sídlo. Tyto společnosti však musí splňovat určité požadavky:
1) činnost společnosti musí být omezena na podnikatelské aktivity mimo danou zemi
2) musí mít v dané zemi místního zástupce
3) musí hradit vládě daného státu paušální daň
4) firma nesmí získávat finance z tuzemských zdrojů
daňové přiznání
Offshore společnosti se využívají zejména v mezinárodním obchodu, reklamních službách, poradenských službách a dalších.
Daňový rájů je celkem 35 a většinou se jedná o země s malou rozlohou a nízkým počtem obyvatel. Tyto země však vykazují vysoké ekonomické výkony a spravují 1/10 finančního majetku. Zahraničních společností je zde často více než obyvatel. Daňových rájů je celkem 35 po celém světě a mezi nejvýznamnější patří: Monako, Lichtenštejnsko, Lucembursko, Britské panenské ostrovy (zde se nachází až 700 000 společností), Kajmanské ostrovy, Seychely, Bahamy a Bermudy.
 
Výhody daňových rájů:
– nízké nebo žádné daně
– vysoká míra bankovního utajení a anonymita
– velký servis
– nízká korupce
– umožňují praní peněz (ročně zmizí z evidence 2 biliony USD)
– osvobození od cla při dovozu investičního majetku

Například Britské panenské ostrovy nabízejí nulové zdanění a firmy zde nemusejí vést účetnictví ani předkládat audit, podobně jsou na tom také Seychely. Lichtenštejnsko je zase velmi proslulé vyspělým bankovním systémem a Monako je nejvíce oblíbené u fyzických osob, protože zde nemusejí platit daně z příjmů.
přístav monako
Nevýhody daňový rájů:
– jsou spojeny s vysokými náklady (mít společnost v daňových rájích si tedy nemůže dovolit každý, sídlí zde především velké společnosti nebo ty, které potřebují proprat peníze).

České firmy mají nejčastěji sídlo na Kypru, v Lucembursku, na Britských panenských ostrovech či na Seychelách. Český firem, které mají sídlo v daňových rájích, je kolem 3%, počet těchto firem se ale stále zvyšuje.