Hyperaktivní versus zlobivé děti

Hyperaktivita je termín, kterým jsou označovány jinak se chovající děti. Jiné chování spočívá zejména v nízké soustředěnosti, výbušné povaze, jedná se de facto o dítě, které má svůj svět, kam pustí opravdu jen málo lidí. Tato nemoc se dá pozorovat již v útlém kojeneckém věku. Hyperaktivní děti málo spí, mají převrácený spánkový režim nebo jejich vývoj předbíhá a přeskakuje některé etapy – dítě například dříve lozí, než sedí. Diagnostikovat metodu v tomto věku ale nelze. Celkově lze hyperaktivitu diagnostikovat až po nástupu do školy.

chlapec

Tato porucha je způsobená především poruchou mozku. Jednotlivé články mozku, které si mají věci spojovat a pochopit spolu jednoduše nekomunikují. Tudíž ať se rodiče snaží sebevíc, mají problém dítěti cokoliv vysvětlit. Za to ale nikdo nemůže. Jedná se opravdu o neurologickou mozkovou poruchu.

Typické příznaky hyperaktivity –
·         Nesoustředěnost
·         Děti dělají chyby z nepozornosti, což souvisí i se zvýše zmíněnou nesoustředěností
·         Časté úrazy z nepozornosti
·         Nepořádnost
·         Zapomnětlivost
·         Neposlušnost
·         Zbrklost

Je ale vaše dítě opravdu hyperaktivní nebo je pouze a jen zlobivé?

V dnešní době se propaguje výchova typu – nechejte své dítě projevit se, nezakazujte mu, protože se v budoucnosti bude všeho bát, dejte mu více volnosti, vaše dítě má také své určité potřeby, nechejte ho, aby své potřeby naplňovalo… A spousta dalších a dalších. Ano, je to tak, dítě má své potřeby a má svou touhu se projevovat.

Je potřeba nastavit hranice, přes které nejede vlak!
Dítě o sobě přeci nemůže rozhodovat, jako o dospělé osobě. Pořád je to dítě, a ať už má své potřeby či nikoliv, mělo by poslouchat své rodiče a mělo by z nich mít určitý respekt. Taková příliš volná výchova opravdu není moc vhodná. Pokud bude dítě někomu ubližovat a vy s ním budete jednat, jako že se de facto nic nestalo, jaké to může mít následky.

dítě

Ano, volnější výchova je sice fajn, ale na tom dát dítěti zákaz, když něco provede, není také přece nic špatného. Pokud to nepochopí již na první pokus, kdy se mu pokusíte situaci vysvětlit, je potřeba malinko přitvrdit.