Kouzelná moc bylinek, která pomáhá od bolesti a přemáhá nemoci, se využívá snad v každé domácnosti. A to nejen pro své léčebné účinky, ale také jako prevence různých nemocí. Bylinné čaje v sobě ukrývají tolik síly, že mnohé překvapí. Důvěřujte medicíně, kterou tak důvěrně znaly již babky kořenářky.
Pokud se vám nechce za cenné bylinky utrácet peníze v obchodě nebo v lékárnách, můžete si je sami nasušit. Někdy je lepší nečekat, až budete určitou bylinu nutně potřebovat, vhodné je udělat si zásobu předem, a to v době, kdy je vhodné jednotlivé bylinky sbírat. Nezapomínejte přitom, že zdravý člověk má mnoho přání, ale nemocný jen jedno!
Před konzumací bylinných čajů je dobré vědět o účincích jednotlivých rostlin. Pojďme si společně projít sílu z přírody, která se na jaře bude hodit.
PETRKLÍČ – Květy petrklíčů v čaji přívětivě působí na odkašlávání, a jsou vhodné i na zmírnění migrény.
BŘÍZA – Ze sušených nebo čerstvých mladých březových listů se vyluhuje odvar, který pomáhá ledvinám. Pije se ale také proto, že tělo poté méně zadržuje vodu, takže většinou zmizí otoky.
SEDMIKRÁSKA – Čaj z květů sedmikrásky se používá při zahlenění dýchacích cest, protože působí protizánětlivě. Nálev z květů je vhodný proti kožním chorobám a plísním.
KOPŘIVA – Kopřiva ozdravuje organismus a pomáhá při hubnutí.
HEŘMÁNEK – Květy heřmánku pomáhají při trávicích obtížích. Mají také pozitivní účinky pro zklidnění úzkosti. Obklady hojí hnisavé rány a jsou také vhodné na unavené oči.
LÍPA – Lipový květ je výborný proti nachlazení a chřipce. Tiší bolest hlavy a uklidňuje nervové napětí.
MEDUŇKA – Čaj z meduňky příznivě působí proti ospalosti, zlepšuje trávení a zklidňuje nervozitu.
ROZMARÝNA – Čaj z rozmarýny ulevuje od bolesti hlavy i od trávicích potíží.
ČERNÝ BEZ – Čaj z květu černého bezu pomáhá proti nachlazení a chřipce. Je vhodný také proti kašli a senné rýmě.
ŠÍPKY –Šípkový čaj je bohatý na vitamín C, proto se používá jako prevence proti nachlazení.